Skontaktuj się z nami

grejpfrutoptyk@gmail.com

+48 515 900 262 

Odwiedź  nas

pl. Wolności 42

59-540 Świerzawa

( obok przystanku autobusowego)

Autor: Michał Razik

Wiosna w okularach
30 kwietnia 2021

Nadeszła wiosna.  W końcu pojawiło się słońce. To dobra pora by pomyśleć okularach , które ochronią nas przed nadmiernym światłem słonecznym.

Niewiele osób wie, ale samo zabarwienie soczewki wykonanej ze standardowego plastiku nie chroni zbyt dobrze przed promieniowaniem UV.  Warstwa pigmentu jest niezwykle cienka i najczęściej jest zaprojektowana tak, by powstał atrakcyjny kolor. Aby ochrona przed ultrafioletem była pełna należy wybrać soczewki wykonane ze specjalnych materiałów, lub pokrytych specjalnymi filtrami. Do takich materiałów należą np Trivex czy rewelacyjny MR8. Są to bardzo mocne materiały, które dodatkowo nie przepuszczają ultrafioletu.  Innym rozwiązaniem jest specjalny barwnik, który pochłania ultrafiolet.

Oprócz zwykłego barwienia można znaleźć też specjalne filtry polaryzacyjne. To doskonały wybór dla kierowców czy wędkarzy. Filtr polaryzacyjny pochłania światło odbite od płaskiej, poziomej powierzchni. Dzięki temu nie męczy nas odbicie deski rozdzielczej w szybie czy liczne odblaski od wody. Czasami można wręcz zajrzeć pod jej powierzchnię nie zanurzając niej głowy. Co ciekawe: istnieją modele opraw, które posiadają magnetyczny klip polaryzacyjny: zakładamy go w aucie lub na spacerze.

Ostatnim rozwiązaniem są okulary z soczewkami fotochromowymi. Pod wpływem promieniowania UV zmieniają swój kolor na ciemny (najczęściej szary lub brązowy). Aby się rozjaśniły potrzebują ciepła i braku promieniowania UV - na przykład w pokoju. Niestety w aucie takie okulary zaciemniają się dużo słabiej , niż na powietrzu. Nawet specjalnie dedykowane soczewki Transitions Xtractive zaciemniają się za szybą samochodu do około 50%.  Natomiast na powietrzu mogą mieć ponad 85%!